23 de membri PNL contestă decizia Congresului de a impune demisii
Un grup de 23 de membri ai Partidului Național Liberal (PNL), autointitulat „facțiunea Conservatoare”, a criticat decizia Congresului PNL de a impune demisia unor membri ai partidului. Aceștia susțin că hotărârea este lipsită de temei statutar, deoarece nu specifică în mod clar regulile încălcate.
Într-o declarație publică, contestatarii și-au exprimat solidaritatea cu colegii lor, care au fost supuși presiunii publice pentru a-și depune demisiile. Ei au subliniat că opoziția față de o decizie de partid considerată ilegală și contrară interesului general nu reprezintă o trădare, ci o „datorie morală”.
Comunicatul subliniază că statutul și hotărârile unui partid politic trebuie să respecte Legea partidelor politice și prevederile statutare în vigoare. De asemenea, aceștia au criticat presiunea exercitată asupra membrilor în fața unei adunări de partid, considerând-o incompatibilă cu valorile democratice și liberale ale PNL.
Contestatarii au mai menționat că acțiunile lor politice sunt bazate pe mesajele primite din rândurile partidului, care nu se mai regăsesc în deciziile conducerii. Ei au afirmat că orice membru al PNL are dreptul și datoria morală de a contesta deciziile lipsite de temei legal sau statutar.
„Un lider înțelept ar fi propus, prin noul statut, recunoașterea posibilității ca în PNL să coexiste facțiuni doctrinare diferite”, se arată în comunicat.

