Adrian Veștea confirmă două întâlniri secrete la Cotroceni

Adrian Veștea a confirmat că a avut două întâlniri cu președintele Nicușor Dan, una luni și alta marți, la Palatul Cotroceni. Aceste întâlniri nu au fost comunicate oficial de Administrația Prezidențială.

Veștea a declarat că președintele l-a încurajat să continue procesul de învestire a noului guvern, subliniind că nu a intenționat să-și depună mandatul de premier desemnat. „Eu sunt un om puternic, nu am rezerve și dacă am pornit pe un drum, cred că e normal să merg până la capăt”, a spus Veștea într-o intervenție televizată.

Premierul desemnat a mai precizat că a primit un mandat „pe perioadă nedeterminată” din partea președintelui, dar a menționat că vor exista evaluări periodice ale performanței guvernului. „Astăzi nu există o astfel de decizie, mandatul pe care l-am primit din partea președintelui (…) nu este un mandat pe un termen limitat”, a explicat el.

Veștea a subliniat importanța responsabilității parlamentarilor în susținerea guvernului și a menționat că evaluările ar trebui să se aplice nu doar prim-ministrului, ci și miniștrilor, cu posibilitatea de remaniere dacă nu îndeplinesc criteriile stabilite.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *