Adrian Veștea respectă votul după ce a ratat învestirea cabinetului

Adrian Veștea, desemnat premier, a declarat că a abordat cu responsabilitate formarea Guvernului său, exprimându-și intențiile pozitive inițiale. El a subliniat că a răspuns unei provocări importante, venind dintr-o funcție aleasă.

În urma votului din Parlament, Veștea a recunoscut suveranitatea acestuia și a afirmat că respectă decizia luată. El a participat la ședința comună a camerelor Parlamentului, desfășurată la Palatul Parlamentului din București, pe 22 iunie 2026.

Veștea a menționat că a intrat în acest proiect cu bune intenții și a subliniat importanța respectării procesului democratic. În ciuda rezultatului, el a evidențiat că a tratat cu seriozitate responsabilitățile sale.

„Votul este suveran și îl respect”, a afirmat Adrian Veștea, subliniind angajamentul său față de procesul democratic.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *