Deputatul liberal Ionel Bogdan răspunde criticilor PSD

Deputatul liberal Ionel Bogdan a reacționat la criticile aduse de Lia Olguța Vasilescu, subliniind că Partidul Social Democrat (PSD) a fost responsabil pentru criza politică actuală din România. El a menționat că PSD, alături de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), a inițiat o moțiune de cenzură care a dus la instabilitate politică.

Ionel Bogdan a declarat că planul PSD a fost să destabilizeze și să controleze Partidul Național Liberal (PNL). „Ați promis asta propriilor primari și parlamentari și exact asta ați încercat să faceți”, a afirmat el într-o postare pe Facebook.

El a adăugat că PNL, împreună cu Uniunea Salvați România (USR) și Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR), a avertizat că nu va mai exista o colaborare guvernamentală comună dacă PSD continuă pe această cale. „Vina pentru această criză aparține celor care au provocat-o”, a spus Bogdan.

Ionel Bogdan a subliniat că PNL rămâne unit în jurul liderului Ilie Bolojan și al direcției de reformă, afirmând că partidul nu va deveni o anexă pentru PSD sau altcineva. Lia Olguța Vasilescu a acuzat anterior că situația de interimat de la Palatul Victoria este cauzată de refuzul unei persoane de a pleca, susținând că PSD este pregătit să intre la guvernare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *