Discurs sacadat al lui Adrian Veștea în parlament, AUR părăsește sala

Adrian Veștea a susținut un discurs sacadat în Parlament, în cadrul ședinței de plen pentru votul de învestire a guvernului său. Discursul său a fost caracterizat de exprimări generale și repetate, uneori părând că întâlnește pentru prima dată formulările.

George Simion, liderul AUR, a anunțat că partidul său nu va vota guvernul Veștea decât dacă președintele Nicușor Dan își retrage public afirmațiile prin care i-a numit pe cei de la AUR extremiști. Simion a subliniat că nu consideră pe Nicușor Dan un președinte legitim și că AUR va continua procedura de suspendare.

În urma acestor declarații, parlamentarii AUR au părăsit sala de plen. Înainte de acest moment, deputatul AUR Mohammad Murad a avut o discuție aprinsă cu liderul de grup de la Camera Deputaților, după ce inițial își manifestase deschiderea de a susține guvernul Veștea.

Daniel Fenechiu de la PNL a acuzat o gravă încălcare a normelor constituționale, reiterând poziția partidului său de a nu vota guvernul. El a menționat că PNL nu face parte din compoziția politică a guvernului, iar majoritatea locurilor PNL din sală au rămas goale.

Diana Buzoianu de la USR a criticat PSD, afirmând că Parlamentul este „căpușat” de acest partid și că susținerea guvernului propus de PSD se bazează pe trădare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *