Figuri publice poloneze propun un nou ordin pentru Zelenskyy

Figuri publice din Polonia au inițiat o petiție pentru a-i conferi președintelui ucrainean Volodymyr Zelenskyy Ordinul Civic al Viitorului, conform publicației polono-ucrainene Sestry. Această inițiativă vine după ce președintele Poloniei, Karol Nawrocki, i-a retras lui Zelenskyy Ordinul Vulturul Alb.

Petiția subliniază că în 2023, Polonia a acordat Ordinul Vulturul Alb președintelui Ucrainei și poporului ucrainean, recunoscându-le lupta pentru securitate. Autorii petiției consideră că decizia actuală a președintelui polonez demonstrează influența capcanei rusești, acuzându-l pe Nawrocki că folosește tragedia Volhynia în scopuri politice.

„Combustibilul este furnizat de președintele polonez și echipa sa. Pentru câștiguri de partid, ei discută despre morți, ignorând realitățile războiului”, afirmă petiția.

Autorii petiției propun acordarea unui nou ordin lui Zelenskyy pentru a demonstra că majoritatea polonezilor nu pot fi întorși împotriva ucrainenilor. Ei subliniază că, în februarie 2022, polonezii și-au deschis casele pentru refugiații de război și au strâns fonduri pentru campania „Căldură din Polonia pentru Kyiv”.

Petiția mai menționează că ucrainenii nu sunt cei care definesc memoria istorică a polonezilor și că este esențială supraviețuirea ambelor state pentru a discuta despre trecut. Autorii își exprimă dorința de a menține solidaritatea și de a construi securitatea europeană împreună cu o Ucraină liberă.

Printre semnatarii petiției se numără Jerzy Wójcik, Joanna Mosiej-Sitek, Bartosz Kramek, Zbigniew Jankowski, Natalia Panchenko, Szymon Szymankiewicz și Aleksandra Klich.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *