Germania ar putea reintroduce serviciul militar obligatoriu
Germania ia în considerare reintroducerea serviciului militar obligatoriu pentru toți bărbații până în 2027, conform unui raport al publicației The Telegraph. Această măsură este discutată în contextul amenințării crescânde din partea Rusiei. Deși Germania a încercat să își întărească forțele armate prin programe de recrutare voluntară, există temeri că acestea nu vor fi suficiente.
Thomas Revekamp, președintele comisiei de apărare din parlamentul german, a avertizat că guvernul ar putea fi nevoit să reintroducă recrutarea obligatorie dacă obiectivele ambițioase de recrutare voluntară nu sunt atinse. O decizie în acest sens trebuie luată până la 31 iulie anul viitor, când va intra în vigoare legea serviciului militar.
Chiar dacă Germania a suspendat serviciul militar obligatoriu în 2011, invazia Rusiei în Ucraina a schimbat semnificativ poziția țării. Revekamp a menționat că, de la acel moment, discuțiile despre război și pace nu au fost abordate cu generația tânără. El a subliniat că există incertitudini cu privire la capacitatea modelului de recrutare voluntară de a asigura numărul necesar de soldați.
Germania nu este singura țară europeană care își consolidează forțele armate în fața agresiunii ruse. În Franța, președintele Emmanuel Macron a introdus un model de serviciu voluntar de 10 luni, iar Polonia a lansat un program pentru a antrena 400.000 de soldați până la sfârșitul anului.

