Guvernul aprobă regulamentul pentru sancțiuni internaționale
Ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a anunțat că Guvernul României a aprobat regulamentul de organizare și funcționare a Consiliului interinstituțional pentru implementarea sancțiunilor internaționale. Decizia a fost luată la propunerea Ministerului Afacerilor Externe și a Cancelariei Primului-ministru.
Țoiu a subliniat că, la preluarea mandatului său cu un an în urmă, România risca să fie sancționată pentru neconformitatea cu regulile europene privind sancțiunile internaționale. Ea a menționat că problema a fost rezolvată în primele 100 de zile de mandat, prin includerea sancțiunilor pentru abateri grave în legislația penală.
În ultimele luni, Ministerul Afacerilor Externe a coordonat opiniile a 19 instituții implicate, finalizând arhitectura de cooperare pentru implementarea măsurilor restrictive. Regulamentul aprobat prin Hotărârea de Guvern nr. 476/2026 a fost publicat în Monitorul Oficial, oferind un cadru predictibil pentru aplicarea sancțiunilor.
Instituțiile implicate în acest proces includ Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Justiției, Ministerul Finanțelor, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Banca Națională a României, Autoritatea de Supraveghere Financiară, Agenția Națională de Administrare Fiscală, Autoritatea Vamală Română, Oficiul Național pentru Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor, Serviciul Român de Informații, Serviciul de Informații Externe, Serviciul de Telecomunicații Speciale, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Oficiul Registrului Național al Informațiilor Secrete de Stat.

