Guvernul Veștea nu a obținut votul de învestitură în Parlament

Guvernul condus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de învestitură în Parlament, primind doar 189 de voturi, mult sub pragul necesar de 233. Conform surselor, voturile AUR erau esențiale pentru succesul cabinetului susținut de PSD, însă George Simion și colegii săi au părăsit sala, surprinzându-i pe social-democrați și pe premierul desemnat.

În urma acestui rezultat, România va continua să fie condusă de un guvern interimar, iar președintele Nicușor Dan va trebui să desemneze un nou candidat pentru funcția de premier, după consultări cu partidele politice.

Înainte de vot, Adrian Veștea a încercat să amâne procesul pentru a negocia cu AUR, dar fără succes. George Simion a declarat că nu va impune colegilor săi cum să voteze, dar a subliniat că el și cei care nu sunt „trădători” vor părăsi sala.

Paul Stănescu, fost secretar general al PSD, a subliniat necesitatea formării rapide a unui nou guvern, sugerând că Sorin Grindeanu ar putea fi o opțiune pentru a prelua mandatul. De asemenea, Kelemen Hunor a făcut un apel la menținerea principiilor și valorilor în contextul politic actual.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *