Hezbollah critică acordul Israel-Liban: „O gravă eroare”

Liderul mișcării Hezbollah, Naim Qassem, a criticat vehement acordul semnat între Liban și Israel, mediat de Statele Unite, descriindu-l drept o „gravă eroare” și „nul și neavenit”. El a acuzat guvernul libanez că legitimează ocupația israeliană prin acest acord.

Documentul semnat la Washington prevede o serie de măsuri, inclusiv dezarmarea grupărilor armate nestatale și retragerea treptată a forțelor israeliene din Liban. Acordul subliniază importanța păcii durabile și a stabilirii unor relații de bună vecinătate între cele două țări.

Un alt aspect al acordului este formarea unui Grup de Coordonare Militară, care va include și Statele Unite, pentru a monitoriza implementarea acestuia. De asemenea, se prevede ca armata libaneză să preia controlul asupra teritoriului național, începând cu două zone-pilot.

Qassem a subliniat că prevederile protocolului iraniano-american ar trebui să fie aplicate, referindu-se la un acord semnat anterior între SUA și Iran pentru încetarea ostilităților în Liban.

Israelul a declarat că armata sa va rămâne în Liban până la dezarmarea Hezbollah, iar guvernul libanez a respins orice pretenție de folosire a forței fără autorizație explicită.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *