Iranienii descriu bucuria restabilirii accesului la internet
Iranienii au descris emoțiile intense trăite după ce guvernul a restabilit accesul la internet, întrerupt timp de 88 de zile. Un bărbat a comparat experiența cu eliberarea din închisoare, declarând că s-a simțit ca și cum ar fi văzut cerul pentru prima dată.
Accesul la internet a fost întrerupt de autorități în urma unui conflict cu Statele Unite și Israel, măsura fiind justificată ca o protecție împotriva supravegherii și atacurilor cibernetice. Cu toate acestea, restabilirea parțială a conexiunii a adus un sentiment de ușurare, deși persistă îngrijorările legate de cenzură.
Un alt iranian a povestit cum, deși nu toți utilizatorii au acces complet, simpla revenire a internetului este un motiv de bucurie. El a subliniat dificultățile întâmpinate în lipsa comunicării cu cei dragi din afara țării, mai ales în timpul conflictului.
Revenirea internetului este esențială și pentru afacerile online, a afirmat o studentă la informatică, care a menționat că restabilirea conexiunii va permite reluarea activităților comerciale normale. Totuși, ea a subliniat că problema cenzurii rămâne un obstacol.
„Nu o să-ți vină să crezi, dar când am dat click pe un site web și l-am văzut deschizându-se, am simțit că aș putea zbura de bucurie”, a declarat un utilizator.

