Macron mulțumește lui Starmer pentru sprijinul acordat Ucrainei
Președintele francez Emmanuel Macron i-a mulțumit prim-ministrului britanic Keir Starmer pentru sprijinul oferit Ucrainei și pentru contribuția sa la întărirea cooperării franco-britanice. Macron a transmis acest mesaj pe platforma de socializare X, subliniind implicarea lui Starmer în Coaliția celor Doriți pentru Ucraina și eforturile sale de a restabili relațiile dintre Regatul Unit și Uniunea Europeană.
Macron a evidențiat colaborarea în domenii precum apărarea, energia nucleară, spațiul și inovația, menționând summitul franco-britanic din iulie ca un exemplu al acestui angajament. El a subliniat și rolul lui Starmer în sprijinirea Ucrainei, în special prin implicarea în Coaliția celor Doriți, o inițiativă comună a Franței și Regatului Unit pentru a coordona sprijinul suplimentar pentru Ucraina și garanțiile de securitate.
Keir Starmer și-a anunțat demisia din funcția de prim-ministru al Regatului Unit pe 22 iunie, după aproape doi ani la conducerea guvernului. În urma acestei decizii, summitul UE-Regatul Unit programat pentru luna iulie a fost amânat.

