Petrișor Peiu critică pe Nicușor Dan și premierii desemnați
Petrișor Peiu, lider al senatorilor AUR, a transmis un mesaj critic la adresa lui Nicușor Dan și a premierilor desemnați de acesta, precum Adrian Veștea. Peiu a declarat că aceștia ar trebui să evite să catalogheze AUR drept extremiști sau anti-occidentali dacă doresc să solicite sprijinul partidului său.
Declarația sa a fost făcută în contextul în care Adrian Veștea a anunțat că intenționează să obțină voturile AUR pentru a trece votul de învestitură în Parlament. Peiu a subliniat că, înainte de a cere sprijinul, aceștia ar trebui să își ceară scuze față de votanții AUR, pe care i-au criticat în trecut.
Peiu a enumerat câteva măsuri pe care le consideră importante, cum ar fi menținerea TVA la 19%, impozitul pe dividende de 8% și amânarea decarbonizării cu cel puțin 10 ani. El a mai adăugat că educația ar trebui să fie o prioritate mai mare decât sprijinul pentru Ucraina.
„Dacă vreodată Nicușor Dan sau clonele sale vor vrea să ceară vreun vot de la AUR, să facă bine și să își înghită limba înainte de a ne cataloga drept extremiști”, a afirmat Peiu.

