Premierul ungar ordonă anchetă asupra fondurilor Oschadbank confiscate

Pe 17 iunie, premierul ungar Péter Magyar a dispus o anchetă internă urgentă asupra agențiilor fiscale, vamale și de combatere a terorismului, în legătură cu confiscarea fondurilor și aurului aparținând Oschadbank. Incidentul a avut loc pe 6 martie 2026, când autoritățile ungare au reținut două vehicule de transport valori și șapte cetățeni ucraineni în timpul tranzitului prin Budapesta.

„Am ordonat o anchetă internă imediată în cadrul Administrației Naționale de Taxe și Vamă, Centrului de Combatere a Terorismului și altor organisme relevante în legătură cu cazul ‘convoiului de aur’ ucrainean”, a scris Magyar pe platforma X. El a subliniat că „Procurorul General trebuie să abordeze imediat această problemă”.

Vehiculele confiscate conțineau 40 de milioane de dolari, 35 de milioane de euro și 9 kg de aur. Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a declarat că autoritățile ungare au luat efectiv ostatici cetățenii ucraineni și au furat banii. Ulterior, Administrația Națională de Taxe și Vamă din Ungaria a anunțat reținerea celor șapte angajați ai Oschadbank sub suspiciunea de spălare de bani.

Poliția Națională a Ucrainei a deschis proceduri penale privind răpirea cetățenilor ucraineni și a unui vehicul al companiei Oschadbank. În seara zilei de 6 martie, cei șapte angajați ai serviciului de colectare a numerarului Oschadbank reținuți în Ungaria s-au întors în Ucraina. Guvernatorul Băncii Naționale a Ucrainei, Andrii Pyshnyy, a raportat că unul dintre aceștia a fost spitalizat după interogatoriul efectuat de serviciile ungare.

Pe 12 martie, serviciul de presă al Oschadbank a informat că Ungaria a returnat vehiculele de transport valori, care au fost avariate. Numerarul și aurul au rămas sub sechestru în Ungaria. Pe 18 mai, s-a aflat că Ungaria a anulat deportarea colectorilor de numerar ai Oschadbank.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *