Protest al profesorilor în fața Guvernului și Parlamentului

Miercuri, sindicaliștii din educație organizează un protest în fața Guvernului și a Parlamentului, exprimându-și nemulțumirea față de prevederile noii legi a salarizării. Aceștia susțin că legea îi „condamnă la sărăcie”.

La manifestație sunt așteptate aproximativ 20.000 de persoane, conform surselor sindicale. Protestul este organizat de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater”.

Liderii sindicali afirmă că noul proiect al legii salarizării nu reflectă promisiunile făcute după greva generală din educație. Aceștia subliniază că măsurile de austeritate și lipsa de investiții afectează atât cadrele didactice, cât și elevii.

În ajunul protestului, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” a făcut un apel către angajații din sistem, subliniind necesitatea de a ieși în stradă pentru a cere respect și drepturi.

„Fără o reacție fermă și unitară, drepturile noastre vor fi din nou afectate”, a transmis Federația Sindicatelor Libere din Învățământ.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *