SUA atacă Iran după încălcarea armistițiului în Strâmtoarea Hormuz
Armata Statelor Unite a efectuat vineri atacuri asupra unor ținte iraniene, după ce Iranul a atacat o navă comercială în Strâmtoarea Hormuz, încălcând astfel armistițiul semnat pe 17 iunie între Washington și Teheran. Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a anunțat că avioanele americane au lovit depozite iraniene de rachete și drone, precum și stații radar de pe coastă.
Ce s-a întâmplat
Pe 25 iunie, nava comercială Ever Lovely, sub pavilion singaporez, a fost lovită de o dronă kamikaze iraniană în timp ce ieșea din Strâmtoarea Hormuz pe coasta Omanului. Proiectilul a avariat puntea navei fără să provoace victime. Atacul a avut loc la câteva ore după ce Marina iraniană a avertizat navele să nu folosească rute neaprobate de Teheran.
Președintele Donald Trump a condamnat atacul ca o ‘încălcare nechibzuită’ a acordului de armistițiu. Pe Truth Social, Trump a declarat că Iranul a lansat cel puțin patru drone kamikaze împotriva navelor care tranzitau strâmtoarea, dintre care una a lovit ‘solid puntea superioară a unei nave mari și foarte scumpe de transport marfă’.
Ca răspuns, forțele americane au atacat vineri locații iraniene de stocare a rachetelor și dronelor, precum și stații radar costiere. CENTCOM a descris atacul iranian ca pe o ‘agresiune nejustificată împotriva transportului comercial’ care ‘a încălcat în mod clar armistițiul’.
Organizația Maritimă Internațională a ONU și-a suspendat operațiunea de escortare a navelor prin strâmtoare după incident. Garda Revoluționară Iraniană a anunțat că răspunsul lor la atacurile americane va fi ‘rapid și decisiv’, conform televiziunii de stat iraniene.
Armistițiul de 60 de zile sub presiune
Atacul iranian și răspunsul american pun sub semnul întrebării viabilitatea memorandumului de înțelegere semnat pe 17 iunie, care prevedea o încetare a focului de 60 de zile și redeschiderea Strâmtorii Hormuz pentru transportul comercial. Acordul în 14 puncte a fost conceput să pună capăt războiului început pe 28 februarie cu atacurile SUA și israeliene.
Iranul a stabilit o Autoritate pentru Strâmtoarea Golfului Persic pentru a gestiona cererile navelor de a tranzita strâmtoarea. Autoritățile iraniene au avertizat că navele care nu respectă rutele desemnate de Teheran nu vor beneficia de trecere sigură, iar ‘consecințele trecerii prin rute neautorizate vor fi responsabilitatea proprietarului, operatorului și comandantului navei’.
Negocierile între delegațiile americane și iraniene continuă în Elveția, în ciuda tensiunilor. Vicepreședintele JD Vance s-a întâlnit cu omologii săi pentru a consolida acordul, dar atacurile reciproce amenință să submineze procesul diplomatic.
România facilitează operațiunile militare americane
Secretarul general NATO Mark Rutte a declarat la Fox News că România și-a redus numărul zborurilor comerciale pentru a face loc realimentării avioanelor militare americane, dând țara noastră drept exemplu de susținere a operațiunilor militare ale SUA împotriva Iranului. Declarația lui Rutte a venit în contextul întâlnirii sale cu președintele Trump pentru a calma tensiunile din cadrul Alianței.
România găzduiește baza aeriană de la Mihail Kogălniceanu și sistemul de apărare antirachetă Aegis Ashore de la Deveselu, infrastructuri critice pentru proiecția forței americane în regiunea Mării Negre și Orientul Mijlociu. Facilitarea operațiunilor militare americane subliniază rolul strategic al României ca aliat de încredere în flancul estic al NATO.

