Trump acuză Iranul de încălcarea armistițiului și amenință cu intensificarea atacurilor

Donald Trump a declarat că Iranul a încălcat acordul de încetare a focului, ceea ce ar putea determina Statele Unite să intensifice atacurile militare. Într-un mesaj publicat pe rețeaua Truth Social, el a menționat că forțele americane au bombardat instalații iraniene de depozitare a rachetelor și dronelor, precum și radare de coastă, ca răspuns la aceste încălcări.

Trump a avertizat că, dacă situația continuă, ar putea fi necesar să se recurgă la măsuri militare mai drastice, afirmând că „Republica Islamică Iranului va înceta să existe”.

Comandamentul Central al Statelor Unite (CENTCOM) a raportat o serie de atacuri asupra unor ținte militare din Iran, ca răspuns la un atac cu dronă asupra petrolierului M/T Kiku, sub pavilion panamez, în Strâmtoarea Ormuz. CENTCOM a precizat că ofensiva a vizat infrastructura de supraveghere militară, sistemele de comunicații, pozițiile de apărare aeriană și facilitățile de depozitare a dronelor.

Aceste atacuri sunt primele de la semnarea unui memorandum de înțelegere între SUA și Iran pe 17 iunie, care urmărea să pună capăt ostilităților și să asigure libera navigație prin Strâmtoarea Ormuz, în timp ce se negociază un acord final privind programul nuclear iranian.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *