Ucraina și echipa lui Trump discută un armistițiu în două etape
După summitul G7, contactele informale cu Rusia au fost reluate, iar discuțiile dintre Ucraina și echipa președintelui american Donald Trump privind un posibil armistițiu în două etape s-au intensificat, conform unui raport al The Economist din 18 iunie.
O opțiune discutată este un armistițiu etapizat, care ar începe cu limitarea luptelor într-o zonă de 50–70 de kilometri de ambele părți ale liniei frontului, urmată de un acord mai larg. Un fost oficial ucrainean a comentat că Trump a învățat din experiența sa cu Iranul și înțelege acum că fără presiune asupra lui Putin, nu va obține ce dorește.
Un oficial ucrainean de rang înalt a afirmat că Rusia este puțin probabil să facă mișcări serioase înainte de octombrie, sperând să folosească situația în avantajul său politic înainte de alegerile din SUA. De asemenea, există presupunerea că Moscova ar putea încerca să amâne până în primăvară, sperând că o campanie de iarnă asupra infrastructurii energetice a Ucrainei va forța Kyivul să facă concesii.
Kremlinul insistă pe așa-numita formulă Anchorage, care ar necesita retragerea forțelor de apărare ale Ucrainei din Donbas și înghețarea liniilor actuale ale frontului în alte regiuni din estul și sudul Ucrainei. Președintele ucrainean Volodymyr Zelenskyy a subliniat că poziția Ucrainei privind chestiunile teritoriale nu s-a schimbat și că Kyiv nu va ceda regiunile Donețk și Luhansk.
Președintele francez Emmanuel Macron a declarat la summitul G7 că Trump a cerut o poziție mai dură față de Rusia, astfel încât Ucraina să poată recâștiga teritoriile ocupate. Declarația finală a summitului reafirmă integritatea teritorială a Ucrainei și stabilește că Ucraina însăși trebuie să-și determine abordarea față de problemele teritoriale.

