UE reevaluează summitul cu Marea Britanie după demisia lui Starmer
Uniunea Europeană reevaluează planurile pentru summitul UE-Marea Britanie, programat pentru 22 iulie, în urma anunțului de demisie al prim-ministrului britanic, Keir Starmer. Informația a fost furnizată de un purtător de cuvânt al Comisiei Europene, citat de Reuters. Acesta a subliniat că relațiile cu Regatul Unit rămân puternice, dar că se analizează oportunitatea menținerii summitului, în colaborare cu președintele Consiliului European, Costa, și oficialii britanici.
Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, i-a mulțumit anterior lui Keir Starmer pentru contribuția sa la consolidarea securității Europei și Ucrainei. Anunțul demisiei lui Starmer a fost făcut luni, 22 iunie, generând o serie de reacții pe scena politică britanică.
În contextul demisiei, primarul din Greater Manchester, Andy Burnham, a anunțat că va candida pentru conducerea Partidului Laburist, după ce a câștigat recent alegerile parțiale din Regatul Unit.

