Zelenskyy se va întâlni din nou cu Trump la summitul G7

Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, a declarat că se așteaptă să aibă o nouă întâlnire bilaterală cu președintele american Donald Trump pe 17 iunie, în cadrul summitului G7 din Franța. Zelenskyy a menționat că echipele celor două țări vor continua discuțiile în următoarele 24 de ore, fiind programate mai multe întâlniri tehnice importante.

„Echipele noastre se vor întâlni la diferite niveluri în următoarea zi. Sunt programate multe întâlniri tehnice importante”, a afirmat Zelenskyy. El a adăugat că se așteaptă să se întâlnească din nou cu președintele Trump în mod separat.

Într-o întâlnire anterioară, Trump a confirmat că s-a întâlnit cu Zelenskyy în cadrul summitului și că vor avea o nouă întâlnire pe 16 iunie. Zelenskyy a precizat că în discuțiile cu Trump s-a abordat posibilitatea ca Ucraina să obțină o licență pentru producerea de sisteme anti-balistice și rachete.

Anterior, The Kyiv Independent a raportat că Zelenskyy, Trump și președintele francez Emmanuel Macron au avut o întâlnire trilaterală în cadrul summitului G7 pe 16 iunie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *