Ministrul ucrainean cere Rusiei să renunțe la „spiritul Anchorage”
Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a răspuns recentelor afirmații rusești conform cărora Statele Unite se retrag din așa-numitul „spirit al Anchorage”, subliniind că Moscova ar trebui să se concentreze pe negocieri reale pentru a încheia conflictul. Sybiha a declarat că, în afara Rusiei, nimeni nu înțelege pe deplin ce înseamnă „spiritul Anchorage” în contextul summitului de anul trecut dintre liderii Rusiei și SUA din Alaska.
Sybiha a subliniat că, dacă „spiritul Anchorage” a existat vreodată, acum este cu siguranță mort. El a adăugat că orice plan de pace dezvoltat fără Ucraina este sortit să devină un spirit și să dispară. „Moscova ar trebui să înceteze să creadă în spirite și să răspundă propunerilor serioase ale Ucrainei de a se așeza la masa negocierilor pentru a pune capăt războiului”, a adăugat ministrul ucrainean.
În ultimele zile, oficiali ruși de rang înalt s-au plâns că Statele Unite nu mai sunt un mediator obiectiv în eforturile de a încheia războiul Rusiei împotriva Ucrainei, referindu-se în mod repetat la presupusele înțelegeri de la Anchorage. Secretarul de stat american, Marco Rubio, a declarat ulterior că nu s-au încheiat acorduri privind Ucraina în timpul summitului de anul trecut dintre președintele american Donald Trump și liderul rus Vladimir Putin.
Conform unor rapoarte media, Trump a sugerat în cadrul summitului G7 de săptămâna trecută că ar putea renunța la așa-numita „înțelegere Anchorage”. De asemenea, Trump a afirmat public că președintele ucrainean face „o treabă destul de bună” în război, marcând o schimbare notabilă în retorica sa din al doilea mandat.

