Zaharova critică România pentru interdicția simbolurilor rusești la Cluj

Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a criticat România după ce primarul Emil Boc a interzis utilizarea simbolurilor de stat ale Rusiei la o competiție de gimnastică ritmică desfășurată la Cluj-Napoca. Decizia a fost anunțată de Ambasada Rusiei în România.

Competiția FIG World Challenge Cup, care a avut loc între 26 și 28 iunie, a fost marcată de această interdicție, care a dus la retragerea echipei naționale ruse de gimnastică ritmică. Zaharova a descris situația ca fiind un exemplu de politizare a sportului internațional, subliniind că decizia contravine recentelor hotărâri ale Federației Internaționale de Gimnastică și ale Uniunii Europene de Gimnastică, care au eliminat restricțiile împotriva sportivilor ruși.

Potrivit Zaharovei, interdicția a fost impusă de primarul Emil Boc sub pretextul combaterii „statului agresor”, iar organizatorii competiției nu s-au opus acestei decizii. Ea a adăugat că rusofobia din România a dus la „efecte monstruoase”, afectând reputația țării ca gazdă a competițiilor internaționale.

Federația Rusă de Gimnastică a anunțat că echipa sa s-a retras din competiție din cauza încălcărilor grave ale regulilor de către organizatori. Reacția a venit după ce Emil Boc a declarat că simbolurile naționale ale Rusiei nu vor fi afișate și imnul nu va fi intonat la eveniment.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *