Zaharova critică România pentru interdicția simbolurilor rusești la Cluj
Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a criticat România după ce primarul Emil Boc a interzis utilizarea simbolurilor de stat ale Rusiei la o competiție de gimnastică ritmică desfășurată la Cluj-Napoca. Decizia a fost anunțată de Ambasada Rusiei în România.
Competiția FIG World Challenge Cup, care a avut loc între 26 și 28 iunie, a fost marcată de această interdicție, care a dus la retragerea echipei naționale ruse de gimnastică ritmică. Zaharova a descris situația ca fiind un exemplu de politizare a sportului internațional, subliniind că decizia contravine recentelor hotărâri ale Federației Internaționale de Gimnastică și ale Uniunii Europene de Gimnastică, care au eliminat restricțiile împotriva sportivilor ruși.
Potrivit Zaharovei, interdicția a fost impusă de primarul Emil Boc sub pretextul combaterii „statului agresor”, iar organizatorii competiției nu s-au opus acestei decizii. Ea a adăugat că rusofobia din România a dus la „efecte monstruoase”, afectând reputația țării ca gazdă a competițiilor internaționale.
Federația Rusă de Gimnastică a anunțat că echipa sa s-a retras din competiție din cauza încălcărilor grave ale regulilor de către organizatori. Reacția a venit după ce Emil Boc a declarat că simbolurile naționale ale Rusiei nu vor fi afișate și imnul nu va fi intonat la eveniment.

